סוגי בדים

 

השימוש בבד ליצירת ביגוד קודם מבחינה כרונולוגית לטכניקות התפירה. למעשה, בד הוא יריעה העשויה מסיבים טבעיים, כמו הכותנה, או מסיבים מלאכותיים, כמו הפוליאסטר לסוגיו. בפרספקטיבה היסטורית, תעשיית הייצור בעזרת הבד היא מהעתיקות שידעה האנושות, כך שלאורך הזמן, תעשייה זו השתכללה ועברה מתפירה ידנית לתפירה בצורות מכניות, בעלות שילוב טכנולוגי. חוקרים אינם יודעים לומר בדיוק מהי הנקודה על ציר הזמן שבה החל השימוש בבדים בטקסטיל אולם, ניתן לאתר את מקורות השימוש של בדים מסויימים, כמו למשל דנים, בד אשר מקורו בעיר נים שבצרפת.

הורים

הורים

הורים

הבד משמש את האנושות בתחומים רבים ובעיקר ליצירת הלבוש. סוגי הבדים משתנים החל במרקמם, דרך אופני הייצור שלהם וכן בתחושה הגופנית שהם מעניקים בעת לבושם. ערכם של הבדים אף הוא משתנה בהתאם לפרמטרים רבים שמקובלים גם בעולמות כלכליים אחרים, כמו ביקוש והיצע, או בהתאם לסוג הבד, דרך הפקתו או מדדי ערך אחרים. קיימים סוגי סיבים ובדים שונים  וביניהם :

מיקרופייבר : הינו סיב סינטטי אשר ממנו ניתן לייצר בדים מלאכותיים. המיקרופייבר אינו בד בהגדרתו אולם, השימוש הגלובאלי שלו הוא רחב מאוד והוא בהחלט מהווה קפיצת מדרגה טכנולוגית בייצור בדים מלאכותיים.

פוליאסטר : כמו המיקרופייבר, פוליאסטר הוא סיב סינטטי, נפוץ מאוד ברמה העולמית. פוליאסטר יכול להוות בסיס לכל סוג של ביגוד וכן לכלי מיטה, וילונות ועוד. ייצור הפוליאסטר ושימוש בטקסטיל השתכללו רבות במהלך השנים כך שאיכותו לעתים אף עולה על סוגי בדים טבעיים, כמו כותנה.

כותנה : סיב טבעי שגדל סביב זרעי צמח הכותנה. סיב זה נמצא בשימוש רחב בפרודוקטים רבים של טקסטיל ומאופיין בעיקר בהיותו רך ו”נושם”. סוגי בדים שונים מופקים מהכותנה כמו דנים.

דנים : סוג בד זה נתפר בצורה מיוחדת ומקורו בעיר נים. הבד הוא נוקשה ובשני צדדיו ישנו אופן תפירה שונה. השימוש בדנים בתפירת ביגוד היא נפוצה מאוד בעולם, כך למשל זהו מקור הג’ינס.

לבד : סוג בד זה נפוץ בפרטי טקסטיל רבים ומגוונים. ישנם סוגים רבים של לבד למשל, לבד שמופק מצמר אלפקות ועובר תהליך דחיסה וישנו לבד אחר, שמופק מסיב סינטטי כמו אקריליק. פריטים שונים העשויים מלבד, ייתכן כי אופן הייצור שלהם שונה לגמרי ולכן גם המרקם של הבד.

שיעורים פרטיים בתפירה יעניקו לכם הסבר תיאורטי אודות סוגי בדים שונים. כמו כן, התהליך הלימודי יכלול חוויה אפליקטיבית של תרגול מעשי. מורה פרטית לתפירה תלמד אתכם באווירה ביתית, נינוחה ונעימה ובקצב התקדמות אישי. תבנית מחשבתית תגלה אריגים טבעיים.