מונחים בתפירה

 

פעמים רבות הרטוריקה בה משתמשים אנשים במקצועות שונים מאפיינת שיח במקצוע שלהם בלבד ומשמעויות שונות של אותו הביטוי לא רלוונטיות להבנתו במסגרות אחרות. לדוגמה המילה “גזרה”. מילה זו היא שם עצם ונוצרה מן השורש ג.ז.ר. גזרה יכולה לבוא לידי ביטוי כחלק דיבר בדקדוק ומבטאת את אופן המסויים של הגיית הפעלים לגזרות שונות במערכת הצורות, למשל גזרת המרובעים או גזרת נל”א ועוד. לעומת זאת, המילה גזרה יכולה להיות מובנת כחלק מהמעגל התחום על ידי שני רדיוסים או הקוטר ובכך, מושג זה נלקח מהגיאומטריה. במקביל לכך, המילה גזרה בקונטקסט של עולם התפירה מאפיינת את אופן התפירה של בגד מסוים בהתאם לצורה הגופנית של האדם שלובש אותו. לפיכך, אדם הרוצה ללמוד ולהצטיין בתפירה, יגידו לו המומחים בתפירה שעליו ללמוד את עולם המושגים בתחום התפירה. להלן מונחים בסיסיים :

סוגי הבדים : רצוי להתמצא בסוגי הבדים איתם תופרים בגדים. סוגי בד מסויימים מתאימים לתפירת ביגוד ואילו אחרים נמצאים בשימוש אחר, כמו חומר גלם לוילונות למשל. בד יכול להיות עשוי מסיב טבעי כמו כותנה או צמר או שהוא נוצר באופן סינטטי כדוגמת הפוליאסטר לסוגיו.

אריגים : ישנם סוגים שונים של אריגים. בדים סרוגים אף הם נקראים אריגים ויש להבין את האופן המיוחד של התפירה איתם ולאילו שימושים ניתן לייעד אותם.

הורים

הורים

הורים

תחרה : זהו שם נוסף לאריג טקסטיל. תחרה משמשת לקישוט של שמלות ערב, וילונות או פריטי טקסטיל אחרים. תחרה ניתן לעצב מבדים טבעים או סינטטיים ויחד עם זאת, עם פיתוחים טכנולוגיים רבים בתחום הבדים, סיבים סינטטיים מסוגלים להכיל יתרונות רבים של אלו הטבעיים ועם הזמן הם הופכים לנטולי חסרונות שאפיינו אותם בעבר. לפיכך, רבים ממעצבי האופנה בוחרים לתפור את התחרה בעזרת בדים מסיבים סינטטיים.

גזרות : תבנית מסגרת התפירה של בגד מסוים בהתאם לצורה הגופנית של האדם שלובש אותו. ישנם סוגים שונים של גזרות וטכניקות מגוונות על מנת לתפור בהתאם לכל גזרה.

סדקית: שם כולל למוצרי עזר קטנים לתפירה ורקמה כגון מחטים, חוטים, כפתורים, מסרגות, טלאים ועוד.

סוגי תפרים : ישנם מספר סוגי תפרים, כדוגמת האוברלוק, זיגזג או מכלב למשל. חשוב שהתופרת תכיר את סוגי התפרים על מנת לייעד את סוג התפר למושא התפירה שלה באופן מדויק ומקצועי.

שיעורים פרטיים בתפירה יעניקו לכם הסבר מילולי אודות טרמינולוגיית התפירה. כמו כן, התהליך הלימודי יכלול ביטוי מעשי של תרגול סובייקטיבי. מורה פרטית לתפירה תלמד אתכם באווירה ביתית, נינוחה ונעימה ובקצב התקדמות אישי. תנועתו של החוט תחבר מילים חדשות.