קווים ברישום

 

במרחב הגיאומטרי, הנקודה היא הערך הבסיסי ביותר של צורה כלשהי. ישר לינארי או קו ניתן להגדיר על ידי אוסף אינסופי של נקודות שלכולן אותה תכונה, הן נמצאות עליו. לעתים קו מוגדר כישר בתחום בין שתי נקודות ולכן יש לו נקודת התחלה וכן נקודת סיום. עד כאן ניסוחים מתמטיים וכעת מהו הקו ברישום ?

ברישום, הקו הוא גם אוסף של נקודות, הוא בעל התחלה וסוף, אם כי, לרוב, אינו לינארי. הקו ברישום יכול להתפתל בצורות מסוימות, הוא יכול להיות מודגש במקומות מסויימים ומעורפל במקומות אחרים ואפילו אינו חייב להיות רציף ואף יכול להיות מקוטע, אם זהו רצונו של האומן. אומן הרישום, בדומה לצייר, אינו צריך לחוש שיצירת הרישום שלו לכודה בתוך מסגרת כלשהי וברמה הכללית, נפש האומן לרוב לא צריכה לציית לכללי רישום שונים ויחד עם זאת, אנשים רבים נוטים להגדיר נכונה את התחושה שהיה ברצונו של אומן הרישום להעביר להם.

אומני רישום מקצועיים, כמו גם אנשים בעלי חוש אומנותי מולד או מפותח יכולים להגיע לידי מסקנה כי הרישום של אנטוני טאפייס מסמל חופש שאליו משווע להגיע כל אומן ביצירותיו, בעודו מהול בעצב שעוטף את העולם. קווי המתאר של יצירותיו המפורסמות הם ישרים לרוב אולם, הם גם בעלי חוסר פרופורציה בתחילתם ובסופם, אלמנט שנותן תחושה של בדידות כרגש דומיננטי באומנים רבים. הצבע הכחול של טאפייס מסמל בעיני רבים כתקווה להכרה על ידי הסובבים אותו ויחד עם נגיעות של צבעי כתום, ממש טיפות בתחתית הרישומים, ניתן לחזות בכמיהה לקבלה בקרב הקהל שבאותה העת.

הורים

הורים

הורים

כך גם ניתן להבחין באלמנטים מסויימים של גותיות וזרות בציוריו של פול סזאן. האוטוביוגרפיה של סזאן משתקפת רבות בקווי הרישום שלו בציוריו בכך שהם מדוייקים וגיאומטריים להפליא יחסית לטכנולוגיה שהייתה קיימת באותה העת. רישומיו השונים כללו ציורי נוף מבודד ולעתים חלקם אף נחשבו אפלים, אלמנט שיכול להשתקף ממרידתו ברצון אביו והתכחשותו של האחרון לרישומיו של סזאן. לעומתו, פאבלו פיקאסו הוכשר על ידי אביו לעיסוק אומנותי ובכך פאבלו הצעיר הרבה להפנים את מילותיו של אביו ביחד עם אנשי מקצוע אחרים. לפיכך רישומיו של פיקאסו הם וירטואוזיים, בעלי גוונים חיים של ילד סקרן ואומנים רבים רואים בהם את חדוות היצירה ותשוקה כנה לרישום.

ברישום קווי המתאר ישנן טכניקות נלמדות אשר יעזרו לאומן להעביר את המסר הפנימי שלו. נכון הוא שהאומן חופשי להביע את שעולה על רוחו על גבי לוח הרישום אולם, הוא יכול לתת הזדמנות לקהל שלו להבין את עומקי נשמתו ביתר שאת וביתר קלות על ידי קירוב לבבותיהם אל רישומו בעזרת טכניקות רישום קווי שהינו לומד.

שיעורים פרטיים ברישום ילמדו את הפרדיגמה התיאורטית של מהות הקווים ברישום. כמו כן, התהליך הלימודי יכלול ביטוי של תרגול מעשי. מורה פרטית לרישום תלמד אתכם באווירה ביתית, נינוחה ונעימה ובקצב התקדמות אישי.