הצמצם

 

הצמצם הינו פתח קטן ועגול אשר ממוקם בתוך העדשה ומשנה את קוטרו כדי לווסת את כמות האור שמגיעה אל חיישן המצלמה בזמן הצילום. למעשה, הצמצם מאפשר לאדם המצלם שליטה על כמות האור הנכנסת. פתח הצילום בעדשה מוקף פריטים מסתובבים פנימה והחוצה, כך שסיבובם פנימה מקטין את קוטר הפתח וסיבובם החוצה מגדיל אותו. בדרך זו, הצמצם מזכיר את העין האנושית, ככל שהעין פתוחה יותר והאישון גדל, הוא קולט כמות אור גדולה יותר. הצמצם עובד בדרך זו, כך שעם הרחבת פתח הצמצם, נכנס יותר אור למצלמה ולפיכך גם לתמונה.

אופן סגירה ופתיחה של הצמצם לא נעשה בערכים רציפים, אלא ישנן מידות לסגירתו ופתיחתו של הצמצם. מקובל ההפרש של 1.44 בין שני ערכים בצמצם ובכך למעשה, אם מגדילים את הצמצם ביחידה אחת, מכניסים כמות אור הגדולה פי שניים מהמצב הקודם. במצלמות מתקדמות ניתנת שליטה רבה יותר לצלם על כמות האור שברצונו להכניס לתמונה, ובכך ההפרש המספרי בין שני הערכים בצמצם קטן.

הורים

הורים

הורים

הצמצם משפיע ישירות על איכות התמונה. ככל שהצמצם פתוח יותר כך יש סיכוי רב להיווצרות החשכה בקצוות התמונה, כמו גם הופעת הילות זוהרות מסביב לאובייקטים חדים ובוהקים שבתמונה. צילום עם צמצם סגור כמעט לגמרי אומנם יתפוס את הרקע שבתמונה אולם, איכות התמונה תהיה ירודה. לכן, רצוי להשתמש באחת המידות האמצעיות של פתיחת הצמצם ולא בשני הערכים הקיצוניים, אלא אם כן זו בדיוק כוונת הצלם. בצילום חובבני, בדרך כלל, רוב התמונות הטובות מתקבלות כשמורידים שני ערכים מהמצב בו הצמצם פתוח לגמרי, זו אומנם המלצת המקצוענים ויחד עם זאת, לכל מצלמה התכונות הייחודיות לה ועל הצלם להחליט מה התמונה האופטימלית עבורו.

תמונות עם צמצם פתוח לגמרי משמשות בעיקר לפורטרטים. צמצם פתוח מאפשר לבודד היטב את האלמנט העיקרי בתמונה מהרקע ולכן בתנאי חושך, אם הצלם אינו רוצה להשתמש בפלאש, הוא יפתח לגמרי את הצמצם. במידה וחשוב הרקע שבתמונה או שהצלם רוצה לקבל מעין “מריחה” בתמונה, כמו בצילומי שקיעה למשל, הוא יסגור כמעט לגמרי את הצמצם ובכך יקבל את מבוקשו. רוב התמונות שאנשים מצלמים הם יוצרים בעזרת סגירה מבוקרת של הצמצם ולא כשהוא סגור או פתוח לגמרי.

שיעורים פרטיים בצילום יעניקו לכם הסבר תיאורטי אודות הפונקציונאליות של הצמצם. כמו כן, התהליך הלימודי יכלול חוויה מעשית של התנסות סובייקטיבית. מורה פרטית לצילום תלמד אתכם באווירה ביתית, נינוחה ונעימה ובקצב התקדמות אישי.