ציור פורטרטים

 

ציור פורטרט הוא אומנות המייצגת ביטוי חלקים במראהו החיצוני ובאישיותו של האדם על ידי דיוקנו. ציור דיוקנו של האדם יכול להתיימר להתקרב לאופנים שבהם האדם נראה ומוצג במציאות, כמו שנהגו לצייר דיוקנאות של קיסרים רומיים אולם, הן בימי הביניים והן בעת המודרנית, ציור הדיוקנאות לא נועד לשקף ברמה אופטימלית את המציאות כמו לנסות להבליט תכונות חיצוניות ומנטליות חיובית של מושא הציור. דוגמאות לאופן שימוש זה נפוצות רבות לאורך ההיסטוריה וניתן להבחין בהן בצורה מאסיבית בציור דיוקנאות של שליטים טוטליטריים. יחד עם זאת, שימוש מוגזם בפורטרטים ציוריים של מנהיגים הוא בבחינת טיפה בים בעולם ציור הדיוקן, כך שלאורך ההיסטוריה, ציור הדיוקנאות היה נפוץ, יוקרתי והשימוש בו נעשה תכופות ולצרכים שונים.

הדיוקנאות הקדומים ביותר שנשמרו היו מראשית תקופת האימפריה הרומית ומקורם במצרים. הציורים מתוארכים למאה הראשונה לפני הספירה, באיזור העיר המצרית הקדומה פיום והם נשמרו הודות לאקלים יבש באותו מחוז. בנוסף, ציור פורטרט בעזרת טכניקת הפרסקו הוא קדום באותה המידה כמו הציורים מפיום. ציורי הפרסקאות מאופיינים בציור על הקיר בעוד הטיח והסיד לחים. ביחד עם ערבוב מתכות, צבעים ואלמנטים נוספים, מתייבש הציור ביחד עם בניית המבנה. טכניקת ציור זו, עם ציורי הפורטרטים בה, החלה את דרכה המתועדת בתקופת האימפריה הרומית והייתה נפוצה עד לעת המודרנית. הציור המפורסם ביותר שצויר בטכניקה זו נמצא על פני הקפלה הסיסטינית בותיקן ובמלאכת התהוותו השקיע מיכלאנג’לו יותר מ 4 שנים, כך שציור פורטרטים בפרסקו הוא יצירה לא פשוטה, הנמשכת לאורך זמן ודורשת משאבים רבים.

הורים

הורים

הורים

למעשה, ציור דיוקנאות נועד לאורך ההיסטוריה עבור בני האצולה לרוב אולם, ניתן לראות גם פורטרטים מפורסמים של אנשים רגילים והנודע שבהם הוא המונה ליזה, פרי מכחולו של ליאונרדו דה וינצ’י. כמו כן, עד לנקודת הזמן הנוכחית לא נמצאה בוודאות הדמות שבהשראתה צייר דה ויצ’י את הדיוקן ובאילו נסיבות, וזאת על אף תיאוריות רבות שקיימות לכך. במקביל לכך, פורטרט מצויר אשר האומן עיצב בו את דמותו נקרא דיוקן עצמי. קיימים עדויות למגוון של דיוקנאות עצמיים לאורך ההיסטוריה והמפורסמים ביותר הם אלו של רמברנדט ושל וינסנט ואן גוך.

עם המצאת הצילום ובמיוחד השימוש בצילום לפורטרט, הצטמצם השימוש בציור כביטוי לדיוקן. יחד עם זאת, בעוד שהפורטרט שנעשה על ידי צילום הינו נטול פרספקטיבה אמוציונאלית ולעתים לא נעשה בצורה שמבטאת נכון את המציאות, הרי שציור הדיוקן, שנעשה על ידי איש מקצוע מיומן, יכול להציף את המביט בו ברגשות על ידי הבלטת תכונות הרצויות בדיוקן עצמו.

שיעורים פרטיים בציור ידגישו את ההיבטים האינפורמטיביים של ציור פורטרטים. כמו כן, התהליך הלימודי יכלול ביטוי מעשי של דרכי אופרציה שונות. מורה פרטית לציור תלמד אתכם באווירה ביתית, נינוחה ונעימה ובקצב התקדמות אישי.