סוריאליזם

 

הזרם האומנותי הסוריאליסטי החל את דרכו בעשור השני של המאה ה 20 ופעל בצורה אינטנסיבית במשך שנים רבות. המילה סוריאליזם נגזרת במשמעותה מצמד מילים בצרפתית שפירושן הישיר הוא מעל המציאות. למעשה, הדוגלים בזרם אומנותי זה ראו עצמם מיישמים אידיאולוגיה פילוסופית אשר חרטה על דגלה אלמנטים של מהפכנות, חוסר היגיון, הפתעה ומרד מחשבתי בכל סדר רציונאלי שהיה קיים בתקופה ההיא.

עם סיום מלחמת העולם הראשונה הגה גיום אפולינר הצרפתי את המילה סוריאליזם ולאחריו אימץ אנדרה ברטון, אף הוא צרפתי, מושג זה ונחשב למייסד התנועה. מקורו של הזרם בפריז והוא כלל בתוכו אנשים רבים מאסכולות אומנותיות שונות כמו פיסול, ציור, מוזיקה ואף אנשי רוח ותרבות מתחום הפילוסופיה. חשוב להבין כי מלחמת העולם הראשונה הייתה אכזרית ואינטנסיבית מאוד כך שלמעשה, העולם חווה לראשונה מלחמה במימדים מסוג זה בשילוב עם טכנולוגיה מודרנית, כמו גם שאנשים שחיו בשנת 1917 לא העלו בדעתם שתיתכן מלחמת עולם נוספת כשני עשורים לאחר מכן. לפיכך, בני אדם רבים חשו ייאוש, תסכול ואכזבה ממנהיגיהם ומדרך החשיבה שהובילה למלחמה זו. אומנם אנשי הרוח והתרבות התקבצו לכדי התנועה הסוריאליסטית, אשר מרדה במוסכמות רבות באותה העת אולם, הזעזוע מהמלחמה הרעיד את אמות הסיפין כמעט בכל תחום בו הייתה מעורבת קוגניציה כמו פסיכולוגיה, אנתרופולוגיה, סוציולוגיה, מדעי החיים ועוד. מעטים הרגישו אופטימיות בסיום המלחמה, גם אם נמצאו לכאורה בצד המנצח.

הורים

הורים

הורים

אנשי הזרם הסוריאליסטי ביקשו להסיר את עמודי התווך התרבותיים, המחשבתיים והמוסדיים באותה תקופה. לדוגמה, חלקם ביקשו לבטל אישפוז אנשים בעלי מחלות נפשיות בבתי חולים פסיכיאטריים ושחרורם המיידי של אלו המאושפזים. לטענתם, אישפוז זה הוא כליאה של אנשים שתפיסת המציאות שלהם שונה מהכלל ויש לתת לה ביטוי, היות ותפיסת המציאות של הכלל הביאה את מדינות העולם למלחמה נוראית ואכזרית. דוגמה זו ודוגמאות רבות נוספות מדגישות כי חברי הזרם הסוריאליסטי מאסו בסדרי העולם הקיימים ודרשו לשנותם בצורה דרמטית על מנת ליצור עתיד ורוד יותר. כאמור, אומנים אלו ביטאו את רעיונותיהם בצורות שונות. אומן חשוב באותה תקופה היה סלבדור דאלי אשר פיסל ובעיקר צייר יצירות סוריאליסטיות, כמו הציור בשם “התמדתו של הזיכרון”. אומנים חשובים נוספים בזרם היו מקס ארנסט בציורו של “הפיל מקלבס”, ז’ואן מירו, רנה מגריט ואחרים רבים נוספים.

שיעורים פרטיים בציור יעניקו לכם הסבר תיאורטי אודות יסודות הסוריאליזם. כמו כן, התהליך הלימודי יכלול ביטוי של התנסות מעשית. מורה פרטית לציור תלמד אתכם באווירה ביתית, נינוחה ונעימה ובקצב התקדמות אישי. נקודת הזמן שבחלום תגלה את מהות תנועת המכחול.