תנועה יציבה

 

מאורעות החיים נותנים את אותותיהם הפיזיים בכל אחד. האדם בונה לעצמו הרגלים, מטפח אותם ונוהג על פיהם. לעתים רבות הרגלים אלה אף הופכים למעין טקסים פולחניים וקרוב לוודאי שכבר אינם משרתים את האדם, אלא האדם משרת אותם, לאט לאט ומבלי לשים לב. רוב ההרגלים האלה כלל אינם מיטיבים עם בריאותו הפיזית של האדם ואחד מהם הוא יציבה נכונה. תעלו בדימיונכם מורה בבית הספר, אישה בשנות ה 40 שלה שמגיעה ללמד בכל יום ויומו את תלמידיה. על פי רוב, מורים אינם נושאים תיקים שדומים לאלו של התלמידים, בעלי כתפיות ואף אורטופדיים לעתים, אלא תיקים עם כתפיה אחת. המורה הזו אף היא סוחבת את הספרים שלה בתיק כבד ובעל כתפיה אחת. עם הזמן, באופן שלא ניתן למנוע אותו, צורת העמידה שלה, היציבה והתנהגויות אחרות ישתנו, הפיזיולוגיה של הכתפיים שלה תשתנה ומבחינה פיזית, ניתן לומר שבריאותה תינזק. מורה זו איננה לבד, לפי משה פלדנקרייז, מעל תשעים אחוזים מהאוכלוסייה סובלים מיציבה לא נכונה שמשפיעה בריאותית על כל הגוף.

הורים

הורים

הורים

מבחינה אנטומית, היציבה של האדם נובעת בעיקר ממבנה עמוד השדרה. עמוד השדרה בנוי מחוליות, כאשר בנקודות מסוימות עליו ישנם עיקומים וקימורים ומדי פעם הם פונים קדימה כמו ליד הצוואר, והם נקראים לורדוזיס, ומדי פעם כיוון עיקומים אלו הוא דווקא לאחור והם נקראים קיפוזיס. מבנה הקימורים של החוליות הוא מבנה בריא ומאפשר לאדם גמישות במעשיו, ביציבותו וכן הם משמשים לעתים קרובות כבולמי זעזועים יעלים מאוד. חוסר מוחלט בקימורים אלו או צורת קימור לא מספקת הינה בבחינת מצב פתולוגי, העלול להשפיע רבות על הפיזיולוגיה של האדם ואף לגרום נזק להתנהגותו המוטורית מבחינה בריאותית.

בכדי לתפקד ביעילות ובחופשיות מבחינה פיזית בחיי היום יום, מציעה הפלדנקרייז את שיטת הטיפולים שלה להתמודדות עם מצב זה. לטענת מומחי פלדנקרייז, הרוב המוחלט של האנשים זקוקים לאימוני פלדנקרייז באופן קבוע, על מנת שעם הזמן יוכלו לטפל בהרגלי היציבות, ההליכה והתנועה הלא נכונים שלהם. שיטת פלדנקרייז מטפלת בעיקר בתמורות שרירי השלד של עמוד השדרה ובמאפיינים פיזיים נוספים, למשל בהעברות משקל בין איברי האדם על מנת לאזן את יציבותו לכדי יציבה בריאה. באופן כללי, אימוני הפלדנקרייז מאפשרים הבנה ותפקוד של הגוף כיחידה אחת שלמה, וזאת בניגוד להפעלת משקל ולחץ לא פרופורציונאליים באינטראקציה בין האיברים השונים בגוף.

שיעורים פרטיים בפלדנקרייז ידגישו את ההיבט האינפורמטיבי של תנועה יציבה. כמו כן, התהליך הלימודי יכלול חוויה מעשית של התנסות בתרגילים שונים. מורה פרטית לפלדנקרייז תלמד אתכם באווירה ביתית, נינוחה ונעימה ובקצב התקדמות אישי. פסיעות ראשונות יביטו בתבנית של תודעה.