מדיטציה טרנסצנדנטלית

 

בשנת 1953 נכח מהרישי מהש יוגי ביחד עם מורהו, בראהמנאנדה סאראסוואטי, בהרי ההימלאיה, והם תרגלו מדיטציה. המורה המבוגר של היוגי נפטר אולם, בטרם פטירתו ציווה את מהרישי להישאר שנתיים נוספות ולפתח שיטת מדיטציה פשוטה שרבים מבני האדם הרגילים יוכלו לתרגל על בסיס קבוע, כדרך חיים. כך היה ובשנת 1955 החל היוגי ללמד את המדיטציה שמצא כקלה לתרגול המוני. ב 1956 הכתירה אותו התקשורת כמהרישי ( מאהא – גדול , רישי – רואה ) והיוגי אימץ את התואר. מהרישי החל לפתח תוכניות גלובאליות להפצת המדיטציה הטרנסצנדנטלית שפיתח. רצונו היה להפיץ מהר ככל האפשר את השיטה בעולם כולו ולכן, ב 1958 טס לאנגליה לשם כך ובשנות ה 60 הגיע גם לארצות הברית.

ידוענים רבים תרגלו את המדיטציה, בין אם לטווח קצר או לטווח ארוך, וביניהם חברי להקת החיפושיות. מיותר לציין שלאחר תרגול של האחרונים את השיטה והידיעה על כך בציבור הרחב, הפופולריות של מדיטציה זו נסקה ומיליונים רבים ברחבי העולם החלו מתעניינים בה ומתרגלים אותה. ב 1971 הוקמה בעיירה פיירפילד שבאיווה, ארצות הברית, ה”אוניברסיטה למינהל מהרישי” ומאוחר יותר הוקמה עיירה באיווה, מהרישי וודיק סיטי. תושבי עיירה זו חיו על פי הלכותיו של מהרישי מהש יוגי ונטו לתרגל את המדיטציה באותו מקום ובאותו הזמן, כולם יחד. במקום זה אף תרגלו שיטות מתקדמות של המדיטציה הטרנסצנדנטלית, הסידהים.

הורים

הורים

הורים

“טרנסצנדנטלי” פירושו “לנוע מעבר” ולכן, מדיטציה זו מקנה את האפשרות לאדם שמתרגל אותה לעבור בתודעתו אל מעבר למחשבתו, להתנסות במקום מנטלי של מקור המחשבות. טכניקה זו היא נפשית לחלוטין ואין בה כלל תרגול בתנועה, מלל או התבוננות פיזית כלשהי. המדיטציה מלווה בדרך כלל במנטרה מסוימת, צליל מונוטוני החוזר על עצמו במהלך התרגול. התרגול נעשה לרוב בישיבה או בכל מצב שנוח למתרגל. מורה פרטית למדיטציה טרנסצנדנטלית תתאים לאדם את התנוחה המתאימה לו ושניהם ביחד יבחרו את המנטרה העדיפה על המתרגל. חשוב שהאדם יתעסק במדיטציה בלבד במהלך התרגול וכל גורם חיצוני אחר יפריע לתהליך.

למעשה, מדיטציה זו היא מצב הרפייה עמוק, בו מתאפשר לגוף הפיזי ומערכות מנטליות מסוימות לנוח היטב. מאות רבות של מחקרים מדעיים חשובים התבצעו בעולם על מנת לחקור את השפעותיה של המדיטציה הטרנסצנדנטלית על האדם. המחקרים ברפואה מצאו כי אומנם הגוף במצב מנוחה, אולם ישנה גם ערנות מסוימת. בין השאר, נרשמה התגברות בפעילות גלי האלפא ב  EEG, ירידה בשיעור חילוף החומרים, ירידה בתצרוכת החמצן, ירידה בפעימות הלב ועוד.

שיעורים פרטיים במדיטציה טרנסצנדנטלית הם הדרך האידיאלית להבין את העומק הקיים בנבכי מצולות הנפש. למעשה, דינאמיקה זו מהווה אודיסיאה לבדיקת מרחב הגבולות הפיזיים של התודעה האנושית. מורה פרטית למדיטציה תתאים לכם באופן אישי ומדויק את המצב המדיטטיבי בו תשהו ותבחר עבורכם מנטרה סובייקטיבית שתוביל אתכם לשלווה אופטימלית. כמו כן, התהליך הלימודי יתקיים באווירה ביתית, נינוחה ונעימה. חוויה טבעית של חיבור לאדמת מימדים נסתרים המאירים מתוך הבנת המציאות של שמש חדשה.