מהות הצ’אקרות

 

הפירוש המילולי של המילה “צ’אקרה” הוא גלגל או מעגל. מילה זו נלקחה משפה הינדית קדמונית בשם סנסקריט. מודלים הכוללים צ’אקרות צצו לראשונה בהינדואיזם, לאחר מכן עברו לבודהיזם ומאז מצויים בדתות המזרח השונות. ישנן תיאוריות שונות לגבי כמות הצ’אקרות, מהותן, המבנה שלהן ותפקידן בגוף האדם. לפי התיאוריה המקובלת, שהתגבשה עד לימינו, ישנן אלפי צ’אקרות בגוף האדם, כאשר שבע מהן מרכזיות ביותר לקיום האנושי.

הורים

הורים

הורים

צ’אקרה היא מרכז תודעתי נפשי אשר בו עוברת אנרגיית הגוף וניתן לומר שמקבילתה בטאואיזם היא המרידיאן. בהינדואיזם אנרגיה זו קרויה “קונדליני” והיא מקבילה לעמיתתה ה”צ’י” שברפואה הסינית העתיקה. קונדליני היא אנרגיה שנוצרת ממבנים חוץ אנושיים ומקורה בצ’אקרת הבסיס. מסעה של אנרגיה זו נמשך לכל אורך חייו של האדם מצ’אקרת הבסיס ואל עבר צ’אקרת הכתר. בכל שלב בחיים הקונדליני עוצר בצ’אקרה חשובה אחרת ובכך מיקוד החיים של האדם משתנה. להלן פירוט שבע הצ’אקרות המרכזיות :

צ’אקרת הבסיס : נמצאת מעל עצם הזנב, יסודה הוא אדמה והצבעים המיוחסים לה נעים בין אדום לשחור. צ’אקרה זו אחראית על יצר ההישרדות, רבייה והרצון לחיות, והשפעתה הפיזית באה לידי ביטוי במערכת הדם, בכליות ובעמוד השדרה.  צ’אקרת המין : נמצאת כשני  סנטימטרים מתחת לטבור, יסודה הוא מים וצבעה כתום. צ’אקרה זו שולטת על יצירת החשק המיני, מבחינה פיזית אחראית על הכליות, שלפוחית השתן ואיברי הרבייה. השפעתה ניכרת באומץ לב, התלהבות, פחד ואכזריות.  צ’אקרת מקלעת השמש : נמצאת כשני סנטימטרים מעל הטבור, יסודה הוא אש וצבעה צהוב, כתום או ירוק בהיר. צ’אקרה זו פועלת על כוח הרצון שלנו וקבלת ההחלטות. מבחינה פיזית, אחראית על איברים פנימיים כמו הלבלב, הטחול או דרכי המרה. צ’אקרת הלב : נמצאת במרכז החזה, מעל הלב, יסודה הוא אוויר וצבעה ירוק כהה או ורוד. צ’אקרה זו מחברת בין שלוש הצ’אקרות העליונות לשלוש התחתונות ומשפיעה עליהן. היא אחראית על תחושות כמו אהבה וחמלה ואף תפקידה לעזור בהתמודדות עם בעיות מודחקות. צ’אקרת הגרון : נמצאת במרכז הגרון, יסודה הוא חיים וצבעה הוא כחול. צ’אקרה זו אחראית על צורות התקשורת שלנו, בעל פה ובכתב. היא משויכת לתפקודם של איברי הגרון.  צ’אקרת העין השלישית : נמצאת בין העיניים, יסודה הוא זמן וצבעה הוא סגול כחול. היא אחראית על אינטואיציה ועל האיזון עם הלוגיקה. תפקידה מלווה עם תקינות איברי הפנים והחושים. צ’אקרת הכתר : מיקומה מעט מעל ראש האדם, יסודה הוא חלל בו שוכנת האנרגיה המרכזית וצבעיה הם לבן, זהב ושקוף. היא אחראית על החיבור לאלוהות ומתפקידה לדאוג לפעילות התקינה של מערכת העצבים והכליות.

שיעורים פרטיים ביוגה יעניקו לכם הסבר תיאורטי מקיף על מהות הצ’אקרות והמסגרת הלימודית תכלול מודל תרגול הדרגתי אשר יבנה לפי קצב ההתקדמות האישי שלכם. כמו כן, מורה פרטית ליוגה תתרגל ביחד איתכם מרחבים סובייקטיביים של הרמוניית התנועות והתנוחות והשיעורים יתקיימו באווירה ביתית, נינוחה ונעימה. ההתבוננות הפנימית תצייר עם מכחול של אור את אחדות הווית החיים.