המנטרה אום

 

במיתולוגיה ההודית העתיקה הברהמן הוא מקור כל היצירה וכל האנרגיה, הוא מקביל למה שבמערב מכנים אלוהים. כשהברהמן חשב, נוצרה ויברציה אשר נשמעה כ”אום”. לאחר היווצרות צליל התהודה אום, נוצר העולם והמנטרה אום מלווה את העולם מראשית קיומו. כאמור, מנטרה זו נחשבת כקדומה לבריאת העולם ולכן השימוש בה טומן בחובו סגולות קדושות ביותר, לפי ההינודאיזם.

וודות הן כתבי קודש הודיים, כאשר בהינדואיזם מאמינים כי הן החלו להופיע אלפי שנים לפני הספירה. אופנישדות כוללות פירושים על הוודות ובהם נידונה המנטרה אום. באופנישד מאנידוקיה מופיע ניתוח של המנטרה אום. לפיה, ישנם ארבעה מצבי הוויה עיקריים כאשר שלושת הראשונים מסומנים באותיות  A , U ו M  והם : ערות, שינה ללא חלומות ושנת חלום. מצב ההוויה הרביעי נקרא טוריה, מסומן בשילוב האותיות AUM  , והוא כולל את מצב ההוויה התמידי, אינו תלוי אלמנטים ארציים ומסומל בשקט שנפרש לאחר שמסיימים לזמזם את המנטרה ועד לתחילת הזמזום החוזר שלה.

הורים

הורים

הורים

במצב תודעתי של הטוריה, האדם מחפש עומק ומשמעות בחייו, בכל שלושת מצבי ההוויה. במצב של ערות האדם שקול יותר, ממוקד יותר ותוך כדי מחשבה ועיבוד המציאות, הוא מחליט על צעדיו ביתר מודעות. במצב השינה ללא החלום האדם פשוט נח, גם פיזית וגם תודעתית ומאפשר לקונדליני להתבסס בצ’אקרות. במצב שנת החלום, האדם מעבד בתוך החלום את מאורעות הימים שעברו, מבין ושוקל אותם, תוך הבנה של דפוס פעולה עתידי אופטימלי. כאמור, טוריה היא מצב הוויה מודע תמידית העוזר לאדם לחיות בהבנת מציאות עמוקה.

בציור האום מופיעה צ’אנדרה, שהיא מעין סהר. צ’אנדרה זו מסמלת את נפש האדם אשר מחפשת כל הזמן אחר משמעות הקיום. הנקודה מעל הצ’אנדרה היא “בינדו” והיא מסמלת את האלוהי, את המקור שכל אדם שואף להבין את משמעותו, את מצב הקיום אליו שואף כל מאמין נלהב.

במצב מדיטטיבי, שמשלב את המנטרה אום, ניתן לומר בקול רם את המנטרה או לבטאה בקול פנימי. יש להתרכז במנטרה עצמה, וגם במיקומה של צ’אקרת העין השלישית, בין העיניים. המדיטציה תתורגל ביעילות ותוכל ליצור השפעה יותר חיובית על נפש המתרגל, תוך כדי שמיעה מודעת של הנשימה, ביטוי של המנטרה והתרכזות בצ’אקרה הרלוונטית.

בשיעורים פרטיים ביוגה ניתן לתרגל גם מדיטציה בעזרת המנטרה אום. לפי ההינדואיזם, מדיטציה זו, הכוללת התבוננות פנימית עמוקה בנבכיה הנפתלים של התודעה האנושית, נחשבת לאחד מיסודות הדרך המובילה למצב הוויה נשגב. מורה פרטית ליוגה תלמד אתכם באווירה ביתית, נינוחה ונעימה. הצליל של המנטרה אום יתאחד עם מהות היוגה למנגינת כינור שמיימי של תנוחות ותנועות.