יין ויאנג

 

יין ויאנג הם שני מושגים המתארים שני כוחות מנוגדים ומשלימים זה את זה :

יין : מקושר ללילה, לחלק האפל של הירח. זהו כוח המסמל את החלק הפאסיבי, הנמוך והאיטי של כל תהליך. כוח זה מסמל את הטבע הנשי.

יאנג : מקושר לחלק הזוהר של השמש. זהו כוח שמסמל את החלק האקטיבי, הגבוה והפעיל של כל תהליך. כוח זה מסמל את הטבע הגברי.

לאורך ההיסטוריה הסינית ניכר הצד הפטריארכלי של מבנה השבטים בחברה הסינית ולכן בצורה זו נתפסה גם התיאוריה הנוכחית, ברוח המעלה את קרנו של הגבר לעומת האופי הנשי. יחד עם זאת, אפשר לשים בצד לרגע את שיפוט התיאוריה במונחים של “טוב” ו”רע”, כאשר שורות אלו יבהירו בקצרה את מקורות הפילוסופיה הסינית.

הורים

הורים

הורים

דאו דה ג’ינג הוא רשימת שירים, בחיבורו של החכם הסיני הקדום לאו דזה, המתארת את דרך החיים הנכונה לפיו. חיבור זה הוא הבסיס להתנהגות הראויה על פי הטאואיזם בפרט ועל פי הפילוסופיה הסינית בכלל. כמו כן, יצירה זו מקושרת גם לדת החקלאית הסינית ולקונפוציאניזם ובכך אמורה להוות מוקד התייחסות להתנהגות מוסרית עבור כל סיני. המילים יין ויאנג אמנם מוזכרות פעם אחת בלבד בדאו דה ג’ינג, אולם, הספר עוסק רבות במה שקרוי בו “הדדיות משותפת”. מילים אלו מסמלות יותר מכל את הדואליות של הטבע בו עוסקת הפילוסופיה הסינית ואת השאיפה לאיזון שהטאואיזם מטיף לה. 

yinandyang

למעשה, את היין והיאנג מקובל לצייר בתוך מעגל המחולק לשני חלקים שמפריד ביניהם קו מעוקל, כאשר שני החלקים זהים בגודלם. החלק שמרביתו לבן הוא היאנג והחלק שמרביתו שחור הוא היין. בכל חלק יש עיגול עם הצבע ההופכי לו. החלק השחור שביאנג מייצג את ה “יו”, כלומר את מה שהאדם יכול לדמיין שקיים באופן פיזי. לעומתו, הגרעין הלבן שביין מייצג את ה “וו”, הווה אומר את כל אותם האלמנטים הרוחניים שלא קיימים בצורה גשמית אולם, הם בעלי משמעות, כמו מוזיקה או יופי. חשוב לציין, שבשונה מהדואליות המוכרת, כמו בין “טוב” ו”רע”, אין בפילוסופיה הסינית רצון לקיום מוחלט של אחד המרכיבים ללא השני, נהפוך הוא, לשניהם משקל שווה ולכן גם שטח שווה באיור המפורסם.

שיעורים פרטיים בטאי צ’י יכללו הסבר תיאורטי אודות הפילוסופיה הסינית בכלל והיין והיאנג בפרט. מורה פרטית לטאי צ’י תתרגל ביחד איתכם את התנועות העדינות הגלומות ביסודות אומנות הטאי צ’י על מנת לשפר את הבריאות האימונולוגית ואת אורח החיים שלכם. כמו כן, התהליך הלימודי יתקיים באווירה ביתית, נינוחה ונעימה ובקצב התקדמות המותאם אישית אליכם. תחושת האננדה תביט בהרמוניה הטבעית המושלמת של היין והיאנג.