הדרך הטבעית

 

לפני שנים רבות, פנה הקיסר הצהוב אל צ’י פו ושאל אותו : ” שמעתי כי בימי העבר, אנשים חיו והגיעו מעבר לגיל מאה ואפילו למרות שגילם היה כבר מופלג, הם עדיין לא איבדו מאונם וחיוניותם. היום, אנשים אינם מגיעים לחצי מהגיל הזה. ” צ’י פו השיב לו : ” בזמנים היותר עתיקים, אנשים ידעו לשמור על האיזון הטבעי שלהם בגוף וטיפחו את עצמם על פי הרפואה הסינית שלנו באמצעות טיפוח עצמי על פי היין והיאנג, אנשים ידעו לשמור היטב על איזונם הנפשי והגופני. “.

הרפואה הסינית מתורגלת כבר יותר מ 2000 שנים. לפי ממצאים ארכיאולוגיים, נמצאו בסין עדויות לקיום ספר אודות איבחון מחלות שונות, המתוארך למאה השלישית לפני הספירה. אולם, תורת הרפואה הסינית העתיקה כנראה החלה את דרכה המבוססת, הן באיבחון והן בטיפול, בזמנו של הקיסר הצהוב, במאה הראשונה לספירה.

חשוב לציין, שהרפואה הסינית העתיקה עברה תמורות רבות בהגיעה לצלמה ולדמותה, כמו שהיא נראית היום, וברוח זו יהיה זה אך הוגן להדגיש כי היא עדיין משתנה, גם בזמן כתיבת שורות אלה. בפסיעותיה הראשונות בעולם, הסינים השתמשו בטקסים כמו שמאניים לתרגול הרפואה הסינית העתיקה. מטרתם של טקסים אלה הייתה לסלק את השדים והרוחות הרעות מהחולה. במלאכה זו עסקו נשים, מרבית זמן הטיפול הוקדש להקזת דם ולרוב, נשים אלה השתמשו בחפצים חדים, אבקות, צמחים ותבלינים למיניהם.

הורים

הורים

הורים

הבסיס האקזיסטנציאליסטי ליסודות הרפואה הסינית הונח כנראה על ידי חכם מיתי בשם לאו דזה, בספר “דאו דה ג’ינג”. להשקפת העולם הניבטת מהספר אנשים נהגו לקרוא “דאואיזם” או “טאואיזם” כיום. אם בקיצור תולדות הטאואיזם עסקינן, אזי נציין כי החל מהרמה הקוסמית האוניברסלית וכלה ברמת החלקיק הכי קטן בטבע, כל חלקי המציאות קשורים זה לזה. כל הקיים הוא חלק מהשלם וכל חלק, כמו גם השלם, עובר תהליכים מחזוריים מהאינסוף ההתחלתי ועד לאינסוף העתידי. מחזורים אלה מתבטאים בכל היבטי החיים ויכולים לבוא בצורת יום ולילה, גאות ושפל, שמחה ועצב ועוד. לכל הניגודים המשלימים זה את זה ישנו שם בטאואיזם והוא : “יין ויאנג”.

הרפואה הסינית עוסקת בזרימת אנרגיית החיים בגוף, ה”צ’י”. הצ’י זורם בגוף בתעלות שמוכנות עבורו לשם כך, ה”מרידיאנים“. דיסהרמוניה של זרימת הצ’י במרידיאנים נובעת מחוסר איזון שבין האדם לטבע הסובב אותו. כמו כן, לפי הרפואה הסינית זו הסיבה הבלעדית למחלות ולהזדקנות ולמעשה, הרפואה הסינית עוסקת במקום ובצורה שבהם הצ’י לא זורם בחופשיות בגוף.

בשיעורים פרטיים בטאי צ’י יילמד הבסיס של הדרך הטבעית בקונטקסט הרפואה הסינית. למעשה, תרגול הטאי צ’י נותן ביטוי לדרך הטבעית על ידי חווית היסודות התיאורטיים בתוך מהות התנועה שנוצרה עבורם. מורה פרטית לטאי צ’י תתרגל ביחד איתכם באופן מדוייק את דינאמיקת התנועות הנכונות על מנת לאפשר לצ’י לזרום בחופשיות במרידיאנים בגופכם.