מבנה הפייסבוק

 

פייסבוק היא חלק מהמדיה העולמית והיא מוגדרת כרשת חברתית. רשת הפייסבוק הושקה בתחילת שנת 2004 על ידי מספר מקימים, כאשר רוב המשתמשים מכירים את מארק צוקרברג כאחד המייסדים הבולטים. בתחילה, השימוש הוגבל לרשת פנימית של אוניברסיטת הרווארד האמריקאית, אולם אט אט החלה מסגרת הפייסבוק להתרחב ולקראת סוף שנת 2006 החל שימוש ברשת זו ברמה גלובאלית.

מספר עובדות על הפייסבוק :

בתחילת 2012 הונפקה פייסבוק כחברה בנאסד”ק בשווי של 104.2 מיליארד דולר.

בדצמבר 2013 רשמה פייסבוק כ  1.23 מיליארד משתמשים פעילים. מספר המשתמשים הולך וגדל בצורה מהירה.

החל משנת 2007 הפייסבוק נמצא בין 3 האתרים הנצפים ביותר בעולם באופן קבוע.

השימוש ברשת הפייסבוק בישראל נפוץ מאוד, ולמעשה, היא הרשת החברתית הכמעט בלעדית בישראל, בעוד שברחבי העולם הטוויטר בהחלט נמצא בשימוש נרחב. בפייסבוק ניתן להעלות מחשבות, רגשות, אירועים או סתם לשתף את החברים של המשתמש באמצעות העלאת סטטוס. ניתן לשלב תמונות, לאהוב אלמנטים של אנשים אחרים, כמו תמונות, פוסטים או תגובות על ידי כפתור ה LIKE המפורסם. כמו כן, ניתן גם להגיב לסטטוסים של אחרים אולם, השימוש בפונקציה זו תלוי בהגדרות פרטיות של המשתמש אליו רוצים להגיב.

הורים

הורים

הורים

בפייסבוק קיים גם מנוע חיפוש אשר באמצעותו ניתן לאתר אנשים. הרבה אנשים משתמשים במנוע זה על מנת למצוא חברים משכבר הימים או ידוענים כאלה או אחרים. בעוד שבתחילת דרכו הפייסבוק דרש רק גיל, שם וכתובת דואר אלקטרוני כתנאי הירשמות, כיום נוספו עוד עשרות פרטים אישיים שיש להזין כתנאי להרשמה, והתוכנה מבצעת מעקב ובדיקה מתמידים אחרי משתמשים חדשים על מנת לאמת את פרטיהם וזהותם.

קיימים צבעים מגוונים בנירוונת הפייסבוק וישנם אנשים רבים אשר עוברים על תקנות הפייסבוק וחוקי מדינות רבות, בכך שיוצרים דמויות של משתמשים פיקטיביים בפייסבוק או אפילו מבצעים גניבות זהות לחברים קיימים. דרך הפייסבוק ניתן לפרוץ לחשבונות של משתמשים, להשתמש בפרטיהם האישיים ובכך אף לספח חלק ממשאביהם במציאות, למשל כמו לזייף רשיונות נהיגה עם מספרי הזהות שלהם, כרטיסי אשראי, למשוך כספים ועוד.

כאמור, השימוש בפייסבוק חייב להיות זהיר ויש להקפיד על אלמנטים שונים בשיתוף הוירטואלי. מורה פרטית להכרת המחשב תגיע עד לביתכם ותלמד אתכם אודות הפונקציות של הרשת החברתית המופלאה הזו, תוך הדגשת מאפיינים ייחודיים של אבטחה ופרטיות. כמו כן, המסגרת הלימודית תתקיים במחשב האישי שלכם או במחשב הנייד של המורה, לפי העדפתכם. אתם תמצאו חברים וחברות ישנים, תגלו חדשים ותהנו מהתקשורת הזורמת עם אנשים נוספים.