סוגי פחמימות

 

פחמימה היא בעצם מילה נרדפת למה שאנשים מכנים סוכר. למעשה, פחמימות משמשות כמקור האנרגיה של גופנו וכל אדם או יצור חי על פני כדור הארץ צורך אותן. פחמימה היא התרכובת האורגנית השכיחה ביותר בתבל, כאשר גלוקוז היא הפחמימה הנפוצה ביותר.

צמחים יוצרים את הפחמימות תוך כדי תהליך הפוטוסינתזה, בין השאר בשימוש באור השמש, מים ומינרלים מהאדמה. בני האדם צורכים את הפחמימה שהצמחים מייצרים בצורה שדומה להתהוותה בטבע, כמו קני הסוכר, או בצורה מעובדת ומתועשת, כמו פסטה ולחם. פחמימות חיוניות לגופנו היות והן ממלאות תפקידים חשובים כמו : הימצאות בקרום התאים ושימוש כחומר הזיהוי הביולוגי של התא, הפקת האנרגיה בתאים, הרכבת חלק מחומצות הגרעין של התא, כמו ה – DNA ועוד.

הורים

הורים

הורים

בשיח הקולינרי והדיאטני נהוג להבחין בין שתי קבוצות של פחמימות :

פחמימות פשוטות – פחמימות שהמבנה המולקולרי שלהן פשוט יחסית. פחמימות אלה נמצאות בשפע במוצרי הצריכה הבסיסיים, כמו למשל בסוכר, דבש, פירות ועוד.

פחמימות מורכבות – פחמימות שהמבנה המולקולרי שלהן מורכב יחסית. פחמימות אלה אף הן נמצאות בשפע במוצרי הצריכה היסודיים ומתגלמות בצורת לחמים, פסטות, אורז וכדומה. כאן המקום להוסיף שישנן פחמימות מורכבות שמכילות בתוכן גם סיבים תזונתיים ובהם ישנן פחמימות אולם, בשונה מפחמימות רגילות, פשוטות או מורכבות, סיבים תזונתיים לא מתפרקים בגוף ולכן, המעיים עובדים על מנת לפרקם ללא הצלחה וזו הסיבה לתחושת שובע ממושכת.

גוף האדם מפרק את הפחמימות, בין השאר, בעזרת הורמון האינסולין שמופרש מהלבלב. כאשר תצרכו מאכלים המכילים פחמימות פשוטות, יופרש האינסולין מהלבלב ויפרק אותן במהירות רבה. כתוצאה מכך, כמויות גדולות של אינסולין ימשיכו להימצא במחזור הדם ויחכו לקבלת פחמימות נוספות וזה, על קצה המזלג, הסבר פשטני לרצון מוגזם של צריכה עודפת של פחמימות פשוטות בנקודת זמן ספציפית. האינסולין מפרק את הפחמימות המורכבות, בוודאי כאלה בעלות סיבים תזונתיים, באיטיות רבה ובכך משרה עלינו את תחושת השובע. למעשה, ההורמון עסוק בעבודתו ואינו דורש פחמימות נוספות לפירוק.

לפחמימות יש שימושים רבים ומגוונים בעולם הקולינרי ובמידה וברצונכם ללמוד לבשל בצורה מקצועית או לצבור ידע אודות וריאציות בישול ייחודיות, עליכם בוודאי להכיר את סוגי הפחמימות השונות. מורה פרטית איכותית תלמד אתכם אודות הטכניקות האידאליות לבישול פחמימות על מנת שתוכלו להקפיד על הכנת מזון מאוזנת, מדודה ואפקטיבית ולשמור על בריאות גופכם. גלים חדשים של ריח וטעמים נפלאים ינועו במרחבי אוקיינוס המטבח האישי שלכם.