מכונת התפירה

 

ניתן לראות נוכחות רבה של יכולות ואופני תפירה שונים לאורך ההיסטוריה. באופן ידני, מלאכת התפירה מתוארכת בהופעתה למועדים עתיקים, מאז תחילת התרבות האנושית, אלפי שנים לפני הספירה. עבודת התפירה בצורה ידנית דורשת זמן ומאמץ אנושי ולכן על פי רוב, בזמנים שונים לאורך ההיסטוריה אנשים אשר יכלו להרשות לעצמם ללבוש בגדים שנתפרו ידנית וכראוי היו בני אצולה בתרבויות שונות. המצאת מכונת התפירה המכנית היא בבחינת הרעדת אמות הסיפין בעולם, בעיקר בעיני אנשים העוסקים בתפירה. עד לפני המאה ה 19 עסקו במלאכת התפירה בני האדם שתפרו באופן ידני ובעמל רב, ומאז ועד היום, עם פיתוח טכנולוגיות התפירה השונות, אפשרויות התפירה וקצב הפקת התוצר הסופי שודרגו ללא היכר.

עבודת מכונת התפירה מאופיינת בצורת פעולה מתוחכמת ואלגנטית למדי. באופן כללי, אם מורידים ממכונת התפירה הביתית את המכסה של גוף המכונה, מתגלה המגנון שלה. שלד המכונה מורכב מטכנולוגיות מכניות רבות וממספר גלגלי שיניים, מגלשות המיועדות לבד, דיסקיות שונות ועוד. במכונה יכולה להימצא גם רגלית אלקטרונית, ישנה מחט וחלקים אחרים נוספים אשר בולטים מחוץ לגוף המכונה.

הורים

הורים

הורים

מכונת התפירה הבסיסית ביותר כוללת ביצוע של תפירת תפר ישר בלבד אולם, ישנן סוגים רבים של מכונות תפירה חדשניות ומודרניות יותר, אשר מאפשרות לתפור במספר תפרים ובצורות שונות. למשל, מכונת תפירה חדישה יותר יכולה לייצר אף תפר זיג זג. תפר זה נוצר, בין שאר הפעולות, כתוצאה מסלסול הלולאה בתחילת התפירה ותנודה של המחט לצדדים.

מכונות תפירה רבות, שונות ומגוונות מוצגות היום לתופרים הפוטנציאליים. חלק מהמכונות האלה מיועד לנשים שחפצות לתפור בביתן, לשימוש ביתי יותר, וחלק מהמכונות מיועדות לשימוש תעשייתי בהיקף גדול יותר. רצוי מאוד שהתופרת תבין לשם מה היא רוצה להשתמש במכונת התפירה, מה יהיה ייעוד התפירה שלה ובאיזו תדירות היא תשתמש במכונת התפירה. עם ידע כזה, היא תוכל להגיע לכלל החלטה איזו מכונה מתאימה לסוג התפירה שברצונה לעסוק בה. השוני בין מכונות התפירה יכול להתבטא החל ממבנה המכונה, כך למשל יש מכונות בעלות מחט אחת ויש כאלו עם שבע מחטים. בנוסף, השוני בין המכונות אף בא לידי ביטוי בסוג התפירה של הבד, כך שטכניקת התפירה של מכונות האוברלוק שונה בבסיסה מסוגי התפר שיוצרות מכונות אחרות. מותגי מכונות ידועים הינם : זינגר, ברנינה, ברדר ועוד. כמובן שישנם פרמטרים רבים לשוני בין מכונות כמו איכות, מותג, וותק, עמידות, דיוק וכדומה.

שיעורים פרטיים בתפירה ידגישו את ההיבטים האינפורמטיביים של מכונת התפירה. כמו כן, התהליך הלימודי יכלול חוויה מעשית של דרכי אופרציה שונות. מורה פרטית לתפירה תלמד אתכם באווירה ביתית, נינוחה ונעימה ובקצב התקדמות אישי.