צילום טבע

 

צלמים רבים מעידים כי חוויית הצילום בטבע היא הוריאציה המאתגרת ביותר. ראשית, על מנת שצלם מסוים יוכל להפוך למקצועי יותר בצילומי טבע, עליו לאהוב את הטבע, ללא קשר לצילום. צלמי טבע לעתים נשמעים כמו מנטרה כשהם מדברים על ניסיונם המעשי אולם, אדם שברצונו לחוות את צילומי הטבע, רצוי שיקשיב היטב לדבריהם. רוב הצלמים חוזרים ומדגישים כי הצלם הוא האורח של הטבע ולא הפוך, עליו להתייחס ביראת כבוד לכל מקום בו הוא שוהה ולהשתדל כך, שכאשר הוא יעזוב את זירת הצילום, היא תיוותר כמו שהייתה, כאילו מעולם לא ביקר בה. לטענתם, אדם אשר מגיע לצלם בטבע הוא בבחינת אורח ואין זה נכון שנוכחותו תשפיע על האיזון האקולוגי של זירת הצילום שלו. למעשה, אין להשאיר כל ציוד, אשפה או מזון, להשתדל לא לקטוף מן הצומח ולנסות להיות מוסווים כל זמן הצילום, על מנת שהטבע ינהג כהרגלו. אגב, נושא ההסוואה חשוב ביותר לאיכות התמונה כלומר, תמונות הטבע הנדירות והטובות ביותר מתקבלות כאשר הצלם מצלם מתוך הסוואה ראויה.

הורים

הורים

הורים

חשוב שאדם אשר רוצה להיות מקצועי בצילומי טבע, ילמד ראשית כל אודות מושא הצילום שלו. הוא צריך לשים לב לניואנסים הקטנים ביותר בטבע שברצונו לצלם. נניח למשל, שישנו אדם שרוצה לצלם תמונות של ינשוף, ולא רק כאלו שבהן הינשוף יושב על ענף אלא תמונות של אכילה או מאבק כלשהו. אדם כזה צריך ללמוד על אורח החיים של הינשוף למשל, היכן הוא נמצא רוב שעות היום, באילו שעות הוא אוכל, מתי תקופת החיזור של הינשוף, האם ישנם בעלי חיים שצדים את הינשוף ומתי העניין מתרחש בדרך כלל ועוד. לאחר למידה מאומצת האדם יכול לצאת לשטח ולהתאזר בסבלנות. כאמור, הצלם הוא האורח של הטבע ולכן הינשוף לא מתחשב בצורכי הצילום של האדם. הצלם צריך להסוות את עצמו, לעקוב ולהמתין בסבלנות למאורעות שהוא מצפה לצלם. רוב צלמי הטבע גם ממליצים לצלם כמות גדולה מאוד של תמונות, אפילו אם נראה שהן לא באופי שהצלם מחפש. לדידם, בלתי אפשרי לחזות את הרגע המדויק שבו ניתן יהיה לצלם את התמונה הנדירה, וייתכן שתמונה זו תתגלה לאחר סריקה של מאות תמונות לא רלוונטיות.

צלמי טבע מוערכים נוהגים להשכים בבוקר לצילומיהם, מפני שבבוקר מתרחשים מאורעות רבים בשטח. כמו כן, מומלץ להשתמש בעדשות איכותיות, על מנת לספק רזולוציה גבוהה במיוחד. מבחינת הקומפוזיציה, במידה ומצלמים פרחים למשל, רצוי לצלמם מהמקום שלהם, כלומר מהקרקע ולא מלמעלה. בנוסף, חשוב שהחלק הקדמי של התמונה יהיה ללא טשטוש ובכל מקרה יש להתייחס לרקע ולצל ולכוון את הצמצם בהתחשב אליהם, הם מהווים חלק מהתמונה ולעתים אף אלמנט חשוב.

שיעורים פרטיים בצילום ידגישו את ההיבטים האינפורמטיביים הקיימים בצילום טבע. כמו כן, התהליך הלימודי יכלול חוויה מעשית של דרכי אופרציה שונות. מורה פרטית לצילום תלמד אתכם באווירה ביתית, נינוחה ונעימה ובקצב התקדמות אישי. דומיה אבסטרקטית תגלה את תנועת הצליל בתוך הרגע.