יסודות הצילום

 

מעטים הילדים הקטנים שנולדו עם כישרון לצילום, וכן מורכב לגלות אם מאפיין התנהגותי מסוג זה קיים ברך הנולד. לפיכך, יש להניח כי הצלמים המקצועיים ביותר, אף שייתכן וניחנו בכישרון צילום מסוים, עשו דרכם אל הפיסגה תוך יישום נכון של טכניקות צילום, למידה ותרגול רבים. לימוד ויישום של יסודות הצילום הינם הכרחיים על מנת להפוך את האדם לצלם טוב יותר ולצלם תמונות איכותיות. למעשה, לימוד אומנות הצילום בא לידי ביטוי בתהליך קורלטיבי המבטא את היחס הקיים בין שיפור המקצועיות לאיכות התמונות.

גוף המצלמה עשוי מחומרים שונים, מפלסטיק שנחשב לחומר פשוט יחסית, דרך מתכות סטנדרטיות ועד לסגסוגות מתכתיות איכותיות ביותר. כמובן, שישנם הבדלים בין סוגי מצלמות שונים אולם, חשוב שכל צלם יבין מה ייעוד הצילום שלו וכך ייחשב את הרכב החומר שממנו יהיה עשוי גוף המצלמה. חלק חשוב נוסף במצלמה הוא התריס ותפקידו לספק כמות מדודה של אור לחיישן שבמצלמה. ככל שהמצלמה איכותית יותר, כך מהירות פעולת התריס גדלה ואופן השליטה של הצלם באיכות התמונה המתקבלת גדול יותר. יחד עם זאת, לעתים משתמשים בצילום במהירות תריס נמוכה, על מנת “למרוח” את התמונה, כמו במפל מים זורמים או בצילומי שקיעה מרהיבים. ישנם עוד חלקים במצלמה כמו : הפלאש, עיינית, מד אור, מראות ועוד. באופן כללי, המצלמה מורכבת מחלקים רבים נוספים אשר חשוב שהאדם העוסק בצילום יכיר אותם ויבין את השפעתם על איכות התמונה.

הורים

הורים

הורים

בנוסף, בקונטקסט הויזואלי, עובדה פיזיולוגית שכדאי להכיר היא שהאדם מסוגל להבחין באלמנטים שונים בעולם בצורה תלת מימדית עקב כך שהינו בעל שתי עיניים. יש לשים לב, עין אחת רואה את החפצים בסביבה והעין השנייה מסוגלת להבחין בעומק שלהם, ועומק זה הוא ביטוי של יסוד התלת מימד בעולם. כמו כן, גם בצילום ניתן להשתמש בדימוי אפקטים של עומק ותלת מימד בעזרת מספר כלים, אחד מהם הוא אורך מוקד העדשה. למצלמות שונות יש עדשות בעלות מוקדי צילום מגוונים ובכך הם יוצרים פרספקטיבה מסוימת. ככל שהעדשה היא בעלת אורך מוקד קצר יותר, היא יוצרת תחושה של עומק בתמונה ומכנים אותה לרוב “עדשה רחבה”. כך ניתן לצלם אובייקט לא גדול יחסית ובעזרת הבנה של השימוש הנכון בעדשה, להעניק לו עומק וליצור תחושה של אורך ורוחב לא מבוטלים. ישנו מספר גדול נוסף של מאפיינים ביסודות הצילום שחשוב להכירם על מנת להגיע לרמה מקצועית גבוהה.

שיעורים פרטיים בצילום ילמדו את היסודות התיאורטיים של אומנות הצילום. כמו כן, התהליך הלימודי יכלול חוויה מעשית של תרגול סובייקטיבי. מורה פרטית לצילום תלמד אתכם באווירה ביתית, נינוחה ונעימה ובקצב התקדמות אישי. תבנית יצירתית תהפוך לתמונה חדשה.