אומנות הציור

 

ציור הוא אומנות שמקורותיה קודמים עוד להמצאת האלפבית והכתיבה ולכן, לא ניתן להצביע באופן מדויק על נקודת ראשיתו של תחום זה. למעשה, ציורים מתקופות שונות ניחנים במאפיינים ייחודיים והם משקפים את ההתייחסות לקונצנזוס התרבותי באותה תקופה. לדוגמה, ציור בתבנית ההירוגליפים שהיה נהוג במצרים העתיקה, על גבי קירות האבן, התייחס על פי רוב לאמונות דתיות שהיו מקובלות באותו זמן, ציורים מסופוטמיים מאותה העת לעתים סיפרו סיפורים היסטוריים, ציורים רבים מימי הביניים הפכו דמות ממשית, לרוב ממעמד האצולה, לפורטרט מצויר ואילו ציורים מתחילת המאה ה 20 היו בניחוח סוריאליסטי וביקשו בדרך זו לשנות את פרדיגמת התפיסה באותו הזמן.

כיום, ציור נחשב כחלק מסוג האומנות הפלסטית, והוא נמצא בקטגוריה זו ביחד עם פיסול או הדפס ולכן בימים אלו הצייר נחשב בעיקר כאומן. יחד עם זאת, לא תמיד המצב היה כזה וציירים רבים נחשבו כאומנים אולם, גם כמורים, פילוסופים ולעתים אף אנשי דת. ציור סוריאליסטי למשל ביטא צורת מחשבה מסוימת וניסה לשכנע את הקהל הרחב לאמץ תפיסה זו על ידי הצפייה בציור והבנתו. דוגמה נוספת יכולה לבוא בצורת איקונוקלאזם ספציפי אשר היה למעשה איסור לעסוק בציור בתקופת שליטת האימפריה העות’מנית, מחשש להסתה דתית ובעקבות כך להתמרדות ולהתקוממות כנגד השלטונות.

הורים

הורים

הורים

באומנות הציור יכול הצייר לבטא צורות רבות של מחשבות ורגשות או יכול פשוט לצייר את המציאות המשתקפת מבעד לעיניו. חשוב להבין כי אומנות הציור, כמו סוגי אומנות ועשייה אחרים, מוגבלת מבחינות רבות. לדוגמה, הציור יכול לבטא השקפה תרבותית או דתית של אותה העת, כמו הציורים של רפאל ומיכלאנג’לו שאימצה הכנסיה הקתולית. בנוסף, הציור אף יכול להיות מצויר באמצעים ובטכנולוגיה של אותה העת, כמו הציור באמצעות טמפרה, שכלל ערבוב של פיגמנט עם חלמון הביצה ומהילה במים. למעשה, ציור באמצעות טמפרה היה מקובל בימי העת העתיקה אולם, בתקופת הרנסנס גילו את השימוש בצבעי שמן בציור, אלמנט ששינה רבות את אופי הציורים. כמו כן, מגבלה נוספת לציור יכולה להתבטא במסגרת הקיימת של החשיבה המדעית והאבסטרקטית באותה התקופה, כמו שניתן לראות בציורים על קירות אבן של האדם הקדמון, שלא כללו מימדי נפח ועומק, כאשר רק בימי יוון העתיקה החלו האומנים לצייר אף אלמנטים של תלת מימד. בנוסף, התפתחות אומנות הציור באה לידי ביטוי בטכניקות ובאמצעים רבים וביניהם : ציורי קיר, פסטל, צבעי שמן, צבעי מים, גואש ועוד. אומנות הציור היא בבחינת עולם ומלואו המציע רוחב מימדים היוצא מגדר הרגיל.

שיעורים פרטיים בציור ילמדו את היסודות התיאורטיים של אומנות הציור. כמו כן, התהליך הלימודי יכלול חוויה מעשית של התנסות סובייקטיבית. מורה פרטית לציור תלמד אתכם באווירה ביתית, נינוחה ונעימה ובקצב התקדמות אישי. יצירתיות פנימית תביט בתמונה חדשה.