עקרונות הפילאטיס

 

שיטת ההתעמלות הנקראת “פילאטיס” עוסקת ברמה המעשית בשיפור הפונקציונאליות של שרירי הגוף. מורי הפילאטיס מדגישים כי אימוני הפילאטיס מתאימים לכל גיל ולכל אדם באשר הוא. שיטת התעמלות זו עובדת ברמת העיקרון על שרירי הגוף, היא מאפשרת להם להיות ארוכים ככל האפשר, גמישים וחזקים, עד כמה שניתן. עד כה ברמה הגופנית, כאשר למעשה, פילאטיס היא שיטה שמשלבת בתוכה גם פילוסופיה קיומית מיוחדת לפיה יש לאדם אופני התנהגות נכונים יותר ופחות. משנת 1914 החל ג’וזף פילאטיס לפתח שיטה זו על ידי שילוב בין אסכולות מערביות ומזרחיות בנושא אורח חיים בריא. בעקרונות הפילאטיס ניתן לראות וריאציה אקלקטית של אלמנטים מדתות המזרח, בעיקר מהטאואיזם, והן שימושים של ידע מערבי אודות בריאות האדם. להלן כמה מהעקרונות החשובים בפילאטיס :

נשימה : על פי ג’וזף פילאטיס, הפעולה האינסטינקטיבית של הנשימה בכל בני האדם, היא ראשונית מלידתו ואיתה הוא גם יסיים את חייו. בזמן תרגול הפילאטיס על האדם להפוך את הנשימה מאינסטינקט לפעולה מודעת ולעצב את נשימתו בדרך הנכונה. נשימה כזו תתאפיין באורכה הרב, תוך כניסת האוויר דרך האף ויציאתו מהפה.

הורים

הורים

הורים

ריכוז ומודעות : מתוך עיקרון בסיסי, מומחי הפילאטיס מנסים לאתגר את חניכיהם להיות במודעות כל זמן התרגול. בעת האימון, האדם צריך להתרכז בנשימתו, בתנועתו ובביצוע נכון של התרגילים ולא לתת למחשבתו לנדוד באופן בלתי נשלט, שוב, כחלק מאינסטינקט מולד. על המתרגל להתרכז בתרגול ולהיות מודע, בכל רגע נתון, בתנועות שהוא מבצע תוך כדי ביצוען.

הרמוניה : עקרון ההרמוניה בפילאטיס הוא רחב אופקים עד מאוד. עם נשימה נכונה, ריכוז בביצוע התרגילים ומודעות לסיטואציה, יהפוך האדם את תנועתו לזורמת יותר ושריריו יהיו אלסטיים יותר. בתוך כך, עם הזמן, ישנה האדם את התנהגותו בעולם, עניין שיכול להוביל את האדם לעומקי מחשבה חדשים. אלמנט זה מבטא את התפיסה הכללית בטאואיזם ובדתות מזרחיות אחרות, אודות הקשר בין הפיזי לרוחני, כך שעל ידי עבודה נכונה על אחד מהם, ניתן אף לשפר את האלמנט השני. במובן הזה, עיסוק נכון ומתמיד בפילאטיס יכול להוות בסיס מוצק לשינוי הרגלים מנטליים ואימוץ אורח חיים חיובי יותר.

שיעורים פרטיים בפילאטיס ידגישו את ההבנה התיאורטית של עקרונות הפילאטיס. כמו כן, התהליך הלימודי יכלול חוויה מעשית של התנסות בתרגילים שונים. מורה פרטית לפילאטיס תלמד אתכם באווירה ביתית, נינוחה ונעימה ובקצב התקדמות אישי. מרחב פיזי של קואורדינציה יגלה הרמוניה מעגלית.