סמנטיקת הצבע

 

העולם הנראה לעין גדוש בצבעים אולם, מהו צבע ? ראשית כל יש להבהיר נקודה חשובה מאוד : האובייקטים השונים שסובבים אותנו הם מעיקרם חסרי צבע, הם מסות של חומרים מסויימים, כאשר לכל חומר יש מאפיינים משלו, אחד מהם הוא כמות הבליעה של גלי אור. אם תדמיינו שהינכם מהלכים בחדר חשוך לחלוטין ובו ישנם חפצים שונים, לא תוכלו לראות חפצים אלו, למרות שהם קיימים וזאת מכיוון שאין מקור של אור שמקרין עליהם. אם תדליקו בחדר זה מנורה, כל חפץ יקבל את גלי האור שנפלטים מהמנורה, חלק מהגל הוא יבלע בעצמו וחלק הוא יחזיר. גלי האור שמוחזרים מהחפצים ביחד עם התפיסה הפיזית של האדם את הגלים האלה, זהו הצבע של החפץ עליו הוא מתבונן. במילים אחרות, צבע הוא כמות האור שהחפץ מחזיר והתפיסה הקוגניטיבית את האור הזה.

אלמנטים חשובים שיש להבין כשמזכירים צבע הם הצבעים לבן ושחור. למעשה, צבע לבן מורכב מחומר מסוים, אשר כחלק מתכונותיו הבסיסיות אינו בולע כלל את האור שמוקרן עליו, הוא מחזיר את כל האור ולכן אדם שמסתכל על חפץ לבן, רואה את כל האור מוחזר ממנו. לפיכך, לבן הוא שילוב של כל הצבעים. לעומת זאת, חפץ בצבע שחור הוא אובייקט שהתכונות החומריות שבו גורמות לו לקלוט את האור שמוקרן עליו ולבלוע את כולו, כך שאינו מחזיר אור כלל למי שמתבונן עליו. לפיכך, צבע שחור הוא חוסר של צבע.

הורים

הורים

הורים

הפיזיולוגיה של עין האדם מצביעה על קיום שלושה סוגי מדוכים בעין ולכן, האדם מסוגל לקלוט שלושה סוגי צבעים בסיסיים : צהוב, אדום וכחול. צבעים אלו נקראים “צבעי יסוד” וערבוב שלהם ושל הצבעים שחור ולבן, מרכיב את כל קשת הצבעים שהאדם קולט בטבע. למעשה, כל הצבעים שאנשים תופסים במוחם הם וריאציה של צבע או צבעים מצבעי היסוד ועמעום על הסקאלה של שחור ולבן.

כבר משחר ההיסטוריה ייחס האדם לצבעים משמעויות מיסטיות ורוחניות. אומנות הפנג שואי למשל, מייחסת חשיבות רבה לצבעים ולפיה, יש להתייחס בכובד ראש בבחירת צבעי העיצוב לבית. בנוסף, גם בפילוסופיית ההינדואיזם מיוחס לצבע משקל רב, עד כדי שילוב הצבעים בתכונות של שבע הצ’אקרות המרכזיות. כמו כן, לעיצוב והוספת צבע לפריטים יש אף משקל רב באומנויות המודרניות. כל צבע מבליט תכונה אחרת באדם שמסתכל ומושך תשומת לב שונה. קיימת אמונה למשל, שצבע אדום הינו הצבע הבולט ביותר, הוא מעורר רגשות עזים כמו תשוקה והוא מסמל גם מצוקה, כמו שפיכת דם. לעומת זאת, הצבע הכחול מסמל בעיני רבים את השלווה, הרוגע ובוריאציות הכהות שלו גם רצינות.

בשיעורים פרטיים בעיצוב הבית ילמדו היסודות התיאורטיים של סמנטיקת הצבע. למעשה, תפיסת הצבע מהווה פרדיגמה סובייקטיבית אשר מובילה להופעת אסוציאציות מחשבתיות שונות בהתאם לתוכן ציר הזמן האוטוביוגרפי של האדם. ולכן, מורה פרטית לעיצוב הבית תבנה את מודל דקורצית הצבעים בדיוק לפי מאפייני הקונספט הייחודיים שלכם. באווירה ביתית, נינוחה ונעימה אסוציאציות הצבע בחלום יהפכו למציאות המחייכת של הקשת בענן.