פראנה יוגה

 

בפירוש המדויק ביותר, פראנה היא נשימה. המילה איאמה מתפרשת מסנסקריט כאריכות והרחבה. בהתייחסות גלובאלית יותר, ההינדואיזם מייחס לפראנה את כל האנרגיה הגלובאלית הקיימת. כל מה שאנו יכולים לחוש אותו בחושינו או לתת עליו את הדעת בנפשנו נובע במקורו מהפראנה. לפיכך, ניתן לטעון כי הפראנה היא המקור לקונדליני, אנרגיה אשר נכנסת לצ’אקרת הבסיס של האדם בתחילת חייו, עוברת בין כל הצ’אקרות במהלכם ומוחזרת חזרה לפראנה בסיומם, מצ’אקרת הכתר.

הפראנה מצויה בכל, באוויר אותו אנו נושמים, באוכל שאנו אוכלים ובחפצים שאנו ממששים. הפראנה יכולה להיקלט בכל אחד מחושינו, אם כי בכמויות ובתדירויות שונות. לפי ההינדואיזם, הפראנה מיטיבה עם מערכות הגוף של האדם ולכן, על האדם לנסות להכניס לתוכו כמויות פראנה רבות. התרגול ביוגה שאחראי על הכנסת הפראנה לגוף מתרכז בחלק הנשימתי. בעצם, מתאמני היוגה זוכים לפתח נשימות ארוכות ועמוקות ובכך, באופן מיסטי, מכניסים חלק נכבד של פראנה לגופם. תרגול נשימתי והכנסת הפראנה לגוף נקרא, לפיכך, פראניאמה.

הורים

הורים

הורים

הוודות, כתבי קודש הינדים עתיקים, מספרות על ה”ואיוס”. ואיוס הן עשר תעלות אנרגיה שבהן זורמת הפראנה מחוץ לגופנו פנימה ובכיוון ההפוך. ישנן חמש תעלות אנרגיה חיצוניות וחמש תעלות אנרגיה פנימיות בגוף :

פנימיות : פראנה, אפאנה, אודנה, סאמאנה וויאנה.

חיצוניות : נאג’ה, קורמה, קריקארה, דווהדאטה ודהננג’איה.

כל עשר תעלות האנרגיה הן בלתי נראות אולם, בהינדואיזם מיוחסים להן תפקידים ממשיים בויסות החומרים שבגוף האדם. חמש התעלות הפנימיות בגוף מצויות במקומות ספציפיים בגוף, כל תעלה במערכת גוף שונה וחמש התעלות החיצוניות לגוף מפוזרות במקומות שונים, לא קבועים, מחוץ לגוף האדם. חשוב שתעלות אלו יפעלו בהרמוניה נכונה, על מנת שפראנה רבה תוכל לזרום בהן בחופשיות. דיסהרמוניה של זרימת הפראנה בהן מתבטאת בחולי ספציפי תלוי תעלה ויכולה להביא אף לחידלון הגוף, מוות.

שיעורים פרטיים ביוגה יכללו הסבר תיאורטי מקיף אודות הפראנה, תעלות האנרגיה והקונדליני. למעשה, סירקולציה פראנית מדויקת תוביל לתפקוד תקין יותר של הגוף, לתחושה מתמשכת של שלווה פנימית ולביטוי של אורח חיים בריא. כמו כן, מורה פרטית ליוגה תלמד את תרגול הפראניאמה כדי לשפר את איכות הנשימה המודעת במסגרת מודל התנוחות והתנועות הרלוונטי עבורכם. התהליך הלימודי יתקיים באווירה ביתית, נינוחה ונעימה. מחשבה יוצרת מציאות של הגשמה עצמית חדשה.